Wakacje na morzem – gdzie warto się wybrać?

Polskie wybrzeże to wspaniałe miejsce, które idealnie nadaje się na wypoczynek. Nie ma znaczenia, czy wybierzemy się w rejon wyspy Wolin, czy też na Hel. Morze Bałtyckie z pewnością oczaruje wielu turystów spokojnym szumem fal, kolorem wody oraz piaszczystymi plażami.

Pomyślmy o aktywności

Jeśli wybieramy się na wakacje warto pamiętać o tym, że liczy się to, by w ramach takich wakacji być odpowiednio aktywnym i na tym właśnie powinno nam zależeć. Na stronie nordic-walking-zakopane.pl znajdziemy przykład dobrze zorganizowanej aktywności, której podejmują się różni ludzie. Bez problemu znajdziemy również sprawnie radzące sobie kluby, które bardzo dobrze radzą sobie na terenie Sopotu i także są dobrym wyborem dla tych wszystkich osób, które chcą aktywnie spędzać czas. Spacery po plaży czy okolicznych terenach zielonych  w ramach NW będą doskonałą opcją dla naszego zdrowia i warto to wykorzystywać.

azatpuck3 Rejon Zatoki Puckiej

Gdy mówimy o Bałtyku, to niemal od razu na myśl przychodzi nam Trójmiasto, wraz z jego wyjątkowymi zabytkami. Jednak wybierając się nad polskie morze, warto zwrócić uwagę na inne atrakcje, które są ulokowane wzdłuż wybrzeża. Na początek zacznijmy od rejonu Zatoki Puckiej. Najważniejszym obiektem administracyjnym jest tu miasto Puck. Warto zatrzymać się w tym miejscu i obejrzeć bardzo ciekawe zabytki m.in. kościół świętych Piotra i Pawła, neogotycki ratusz oraz XVII wieczny szpital, charakteryzujący się ciekawą architekturą. Obecnie mieści się w nim Muzeum Ziemi Puckiej.
Jadąc dalej zmierzamy na Hel. Miejsce jedyne w swoim rodzaju. Pokonując 35 kilometrową trasę, mamy świadomość, że po obydwu stronach drogi znajduje się morze. Efekt nie jest może tak porywający jak byśmy chcieli, bowiem Bałtyk widać jedynie od czasu do czasu, ale ten niezwykły półwysep, a zwłaszcza jego ostatni punkt, są warte tego, by przyjechać tu choć na jeden dzień. O jego prestiżu i pięknie świadczy letnia rezydencja Prezydentów RP, którzy spędzali tutaj swój wolny czas. Na Helu nie brakuje atrakcji. Jedną z nich jest słynne fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Warto go odwiedzić i zobaczyć na żywo cudowne zwierzęta jakimi są foki. Jeśli ktoś ma ochotę wybrać się do muzeum, to koniecznie powinien odwiedzić Muzeum Obrony Wybrzeża oraz Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Wydaje się jednak, że największą atrakcją Helu jest tłumnie odwiedzany przez turystów słynny cypel. To właśnie na nim znajduje się słynny Kopiec Kaszubów, który symbolicznie wyznacza początek granic Rzeczpospolitej. Można do niego dojść wspaniałą promenadą, ciągnącą się wzdłuż wybrzeża. Jeśli mamy odrobinę szczęścia, przy dobrej pogodzie z daleka widoczny będzie port w Gdyni oraz ogromne promy i kontenerowce kierujące się do Trójmiasta, bądź z niego wypływające. Warto wspomnieć również o tym, że na Hel można dostać się z Gdańska, Sopotu lub Gdyni specjalnym rejsowym statkiem. Przeżycie jakim jest przepłynięcie Zatoki Puckiej okaże z pewnością niezapomniane.
Wracając z Helu, obowiązkowym punktem będzie Władysławowo. Obecnie jest to typowa miejscowość wypoczynkowa. Stanowi bardzo dobry punkt wypadowy w różne rejony usytuowane wzdłuż wybrzeża. Można tu nie tylko odpocząć, ale również zwiedzić Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii oraz Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
Posuwając się dalej na zachód, wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego, trafiamy na Przylądek Rozewie. Nie sposób o nim nie wspomnieć, bowiem to właśnie tam znajduje się przepiękna latarnia morska, mająca aż 32 metry wysokości. Co ciekawe, ma ona największy nominalny zasięg ze wszystkich tego typu obiektów, znajdujących się na terenie Polski. W niej mieści się też Muzeum maxresdefault-1Latarnictwa.
Z Przylądka Rozewie już tylko krok do Jastrzębiej Góry i Karwii. Cały ten rejon charakteryzuje się przepięknym wybrzeżem klifowym. Wśród niektórych turystów uznawane jest ono za jedno z najpiękniejszych na świecie. Pierwsze z wcześniej wymienionych miasteczek, to podobnie jak Władysławowo, typowa miejscowość letniskowa. Zwiedzając ją, można zobaczyć znany „Dom do góry nogami” oraz pomnik „Gwiazda północy”. Bowiem właśnie w tym rejonie znajduje się najdalej na północ wysunięty punkt naszego kraju.

Ciekawe miejsca na Pomorzu Środkowym

Wędrując dalej wzdłuż wybrzeża mijamy jezioro Sarbsko i docieramy do Łeby. Mieszczą się tu nie tylko Narodowe Muzeum Morskie, ale także słynny park dinozaurów. Jednak największa atrakcja turystyczna związana z tym rejonem, znajduje się niedaleko, w pobliskim Słowińskim Parku Narodowym. Tuż za jeziorem Łebsko, można nacieszyć oczy widokiem ruchomych wydm. Spacer po nich to niezapomniane przeżycie. Warto jednak wędrować wyznaczonymi szlakami i dodatkowo, trzeba przygotować się na to, że trasy te nie należą do prostych. Zwłaszcza przy upalnej pogodzie, można poczuć się jak na prawdziwej pustyni.
Kierując się dalej na zachód, mijamy kolejne z przybrzeżnych jezior – Garno i miejscowość Rowy, w której znajduje się m.in. neoromański kościół pochodzący z połowy XIX wieku. Kolejnym bardzo ważnym miejscem na mapie polskiego wybrzeża jest Ustka. To jedno z najsłynniejszych nadmorskich miasteczek. Na uwagę w niej zasługują nie tylko piękne plaże, ale też atrakcje, wśród których należy wymienić: pomnik usteckiej Syrenki i pomnik postawiony „Ludziom Morza”. Koniecznie też należy przejść się uliczkami dawnego osiedla rybackiego powstałego na przełomie XIX i XX wieku, a także bulwarem portowym. Tu można skorzystać z propozycji wypłynięcia w morze na pokładzie pirackiego statku. Będąc w Ustce, nie można sobie odmówić także wizyty w Muzeum Piekarnictwa i Cukiernictwa. Ponadto warto wejść na latarnię morską, z której roztacza się przepiękny widok na całą okolicę.

ustka_plaza_fotografia_lotnicza_net_img_6899Zachodniopomorskie i jego atrakcje

Opuszczając Ustkę, kierujemy się na zachód, aby już po chwili znaleźć się na terenie województwa Zachodniopomorskiego. Jest to rejon bogaty w przeróżne atrakcje, mogące zadowolić nawet najbardziej wybrednych turystów. Wzdłuż 4 jezior przybrzeżnych Wicko, Kopań, Bukowo i Jamno, leży mnóstwo miejscowości, które znane są głównie jako ośrodki letniskowe. Wśród nich można wymienić przede wszystkim: Jarosławiec, Wicie, Darłowo, Dąbki i Mielno.
Jednak najważniejszym punktem na mapie tego regionu jest Kołobrzeg. Miasto, które ma ponad 1000-letnią tradycję (założono tam m.in. jedno z pierwszych polskich biskupstw), posiada wiele cennych zabytków. Do tego grona bez wątpienia zalicza się neogotycki ratusz oraz Muzeum Oręża Polskiego. Warto podkreślić, że posiada ono niezwykle bogatą ekspozycję wewnętrzną, jak i zewnętrzną. W Kołobrzegu można również wejść na latarnię morską i przespacerować się wzdłuż alei Nadmorskiej. Do dyspozycji turystów, którzy stawiają na wypoczynek, są piękne bałtyckie plaże. Dalej na zachodzie znajdują się typowe miejscowości wypoczynkowe: Mrzeżyno, Trzęsacz, Rewal i Niechorze. Najbardziej znaną jest druga z nich, bowiem to właśnie tam znajdują się ruiny kościoła św. Mikołaja, który zbudowano na przełomie XIV i XV wieku. W tym miejscu morze wdzierało się coraz bardziej w głąb lądu tak, że dziś można podziwiać tylko fragment południowej ściany świątyni.
Przegląd atrakcji, z jakich mogą skorzystać turyści odwiedzający wybrzeże Morza Bałtyckiego, zbliża się ku końcowi. Jednak trzeba jeszcze wspomnieć o dwóch niezwykle znanych miejscach. Pierwszym z nich jest wyspa Wolin. To na niej znajduje się słynny Woliński Park Narodowy, zajmujący powierzchnię ponad 10 hektarów. Warto go odwiedzić m.in. ze względu na bardzo piękne wybrzeże klifowe, a także słynne Jezioro Turkusowe. Niedaleko Parku Narodowego położone są Międzyzdroje. Miejscowość uzdrowiskowa, gdzie koniecznie trzeb zobaczyć słynne molo i nie mniej znaną Promenadę Gwiazd. To tutaj polscy aktorzy i aktorki zostawiają swoje odciski dłoni. Można znaleźć tu nazwiska m.in. Ireny Kwiatkowskiej, Artura Barcisia, Michała Bajora, Wiktora Zborowskiego, czy też Artura Żmijewskiego. Warto wspomnieć, że począwszy od 1997 roku odbywa się tu słynny Festiwal Gwiazd. W Międzyzdrojach znajduje się też niezwykłe Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego, w którym, w naturalnych warunkach można zobaczyć okazy m.in. bielika zwyczajnego i puchaczy.
Ostatnim punktem wycieczki wzdłuż wybrzeża jest Świnoujście. Już samo jego położenie jest wyjątkowe, bowiem miasto to usytuowane jest na 3 wyspach: Wolin, Uznam i Karsibór. Do największych atrakcji tego miejsca można bez wątpienia zaliczyć zespół fortów, park zdrojowy, kapitanat portowy oraz latarnię morską. W pobliżu Świnoujścia znajduje się też rezerwat przyrody – Karsiborskie Paprocie. W tym mieście usytuowany jest też jeden z najsłynniejszych portów polskich. Stanowi punkt wyjściowy dla wielu wycieczek, organizowanych do krajów skandynawskich.
Zdjęcie Wolińskiego Parku Narodowego lub kościoła w Trzęsaczu)
Reasumując, atrakcji nad polskim morzem jest mnóstwo. Nie sposób zobaczyć ich wszystkich, ale przynajmniej można spróbować. Przede wszystkim warto docenić połączenie klasycznego wypoczynku z możliwością zwiedzania bardzo ciekawych obiektów. Każdy, kto chociaż raz był na Pomorzu, z pewnością będzie chciał tutaj wrócić.