Sopockie festiwale

sunrise_300x225Sopot to stolica polskiego wybrzeża. Miejsce, gdzie rzeczywiście każdego roku pojawiają się tysiące turystów, którzy oczekują, że uda się im poznać wyjątkową okolicę, dowiedzą się na temat Sopotu coś interesującego i zapoznają się z klimatem zabawy na terenie miasta. Bez wątpienia to miejscowość, która turystom ma wiele do zaoferowania, a pośród tych różnych atrakcji jakie obecnie funkcjonują można mówić między innymi o regularnie odbywających się na terenie tego miasta festiwalach muzycznych, które przyciągają turystów z całego kraju. Postaramy się powiedzieć pokrótce o tych najważniejszych zwracając uwagę w miarę możliwości także na kwestie dotyczące historii oraz funkcjonowania tych właśnie festiwali przed laty.

Sopot Festival

To wyjątkowe wydarzenie w mieście, które ma najdłuższą historię spośród wszystkich imprez festiwalowych na terenie Sopotu. Odbywający się w Operze Leśnej festiwal to wydarzenie dla naszego rynku muzycznego kultowe, na które zwraca się uwagę jako na to, które pozwala między innymi na uczestniczenie w występach największych sopot1gwiazd. Pierwszy festiwal miał miejsce w roku 1960 a pomysłodawcą organizacji był Władysław Szpilmana. Pierwsze cztery lata festiwal odbywał się w hali stoczni w Gdańsku, natomiast potem przeniósł się do Opery Leśnej w Sopocie. W swojej historii festiwal mocno się zmieniał i jego forma była różna. Szczególny rozkwit przeżył na koniec lat 70-tych minionego wieku, gdy miał się stać konkurencją dla konkursu Eurowizji i został określony przez TVP jako Festiwal Interwizji. Było to wydarzenie wyjątkowe, przygotowane przez TVP z wielkim rozmachem. Wtedy również wymyślono kilka form konkursowych, w tym między innymi walkę o bursztynowego słowika, który został kultową nagrodą dla sopockiego festiwalu. Przez kolejne lata na scenie pojawiały się największe gwiazdy muzyki zarówno z kraju i zagranicy. W Polsce pojawił się zespół Boney M czy Demis Roussos., oczywiście na scenie pojawiały się również wszystkie liczącej się w naszym kraju gwiazdy muzyki. Przerwa musiała nastąpić w momencie rozpoczął się Stan wojenny w kraju. Potem pojawiła się jednak szansa na jego odbudowanie i kolejne lata radził sobie całkiem dobrze. W walce o Bursztynowego Słowika zawsze brały udział światowe oraz polskie gwiazdy muzyki. W momencie, gdy pojawiła się konkurencja między różnymi telewizjami również festiwal zaczął się zmieniać, był między innymi przenoszony z telewizji do telewizji, zmieniała się również jego nazwa. W ostatnich latach był emitowany przez telewizję Polsat, jednak jego konkursowe znaczenie było już zdecydowanie mniejsze i dlatego mocno stracił na popularności widzów i budził mniejszą chęć występu gwiazd.

 

Sopot TOPtrendy Festiwal

Cykliczna impreza muzyczna, która powstała w XXI wieku I składała się z dwóch koncertów Top, Trendy oraz Kabaretonu. Trwająca przez trzy dni impreza organizowana przez Polsat miała być szansą na wypromowanie muzycznych gwiazd, które w danym sezonie budziły największe zainteresowanie. W Koncercie Top Występowali każdego roku najbardziej znani i cenieni artyści, który w danym roku osiągnęli sukces. Zawsze mieliśmy tam 10 najlepszych występów danego roku. Natomiast koncert Trendy miał charakter promocji dla tych artystów, którzy nie są tak bardzo znani, i dlatego właśnie miał pokazywać jakie są muzyczne trendy. Ostatniego dnia na festiwalu miało miejsce kolejne ważne wydarzenie a więc Kabareton z najlepszymi w kraju kabaretami, które promowały swoje występy. Od pierwszej edycji festiwalu były nagrody w formie statuetki ze stali nierdzewnej i szkła. Od roku 2015 festiwal zmienił nazwę na Polsat SuperHit Festiwal również organizowany w Sopocie w nieco innej formie, ale nadal utrzymujący formułę występu najbardziej znanych w kraju muzyków.

46 Miedzynarodowy Sopot Festival 2009 Sopot 22.08.2009 fot. TVN/Cezary Piwowarski/ZOOM na zdjeciu:Festiwal Jedynki

To Festiwal, który został zorganizowany na terenie Sopotu i opery leśnej w momencie, gdy istniała rywalizacja między TVP i TVN o to, kto będzie zajmował się organizacją Sopot Festival. I dlatego właśnie Jedynka po przegranej walce o festiwal stworzyła swój własny konkurencyjny festiwal emitowany na antenach TVP, w którym podkreślano, że jest to kontynuacja znanego od dziesiątków lat festiwalu. Festiwal odbył się kilkukrotnie i nie zakorzenił się na rynku muzycznym, Natomiast walka między stacjami stała się również początkiem upadku prawdziwego sopockiego festiwalu, w którym walczono o nagrodę Bursztynowego Słowika.

Sopot Hit Festiwal

Kolejna propozycja muzycznej zabawy na ternie Sopotu zorganiozowana przez Tvp2 oraz Radio Eska. W ramach festiwalu odbywały się dwa muzyczne konkursy, w ramach których pojawiali się polscy oraz zagraniczni wykonawcy i walczyli o miano hitu lata, statuetkę oraz nagrodę pieniążną. W związku z rozpoczęciem remontu opery leśnej podjęta została decyzja o tym, że Festiwal przeniósł się do Bydgoszczy a rok później ostatecznie upadł.