Nie tylko Sopot

Trójmiasto, czyli trzy połączone ze sobą miasta: Sopot, Gdańsk oraz Gdynia, położone jest w województwie pomorskim na północy Polski nad Zatoką Gdańską i Pucką. Wybierając się nad polskie morze, z pewnością warto zaplanować tu wycieczkę, w szczególności po Gdańsku oraz Gdyni, gdzie znajduje się mnóstwo zabytków oraz atrakcji dla całej rodziny.

Sopot to nie tylko zabawa

Jeśli zainteresujemy się rejonem Trójmiasta zobaczymy, że to jedno z ciekawszych turystycznie miejsc w naszym kraju, które rzeczywiście warto poznać, ponieważ ma nam całkiem sporo do zaoferowania. Obecnie liczy się przede wszystkim podejście do turysty. Na terenie Sopotu spotkamy osoby wyjątkowe. Jeśli poczujemy tam zapachy opisywane na stronie invisibleman.pl nie powinno nas to zaskakiwać. W końcu musimy pamiętać, że to miejsce dla elit, a mężczyźni z elit chcą zawsze mieć dobry zapach. To bardzo często taki element, który powszechnie ocenia się jako odpowiadający za piękno zapachu i szczególnie zwraca się na niego uwagę. Czy jednak Sopot to tylko nowoczesność? Oczywiście, że nie tylko. Jak zajrzymy na stronę pocztaeuropa.pl znajdziemy informację o tym jak kiedyś na naszym kontynencie radziła sobie poczta. Przygotowywane tam dla nas wpisy są szczególnie atrakcyjne, ponieważ opowiadają również o poczcie na terenie naszego kraju oraz o tym jak w poszczególnych regionach, na terenie różnych ośrodków mogła sobie radzić. To na pewno wpisy, które mogą wzbudzać zainteresowanie.

15Park Oliwski w Gdańsku

Ten przepiękny zespół pałacowo-ogrodowy powstał w XVIII wieku i został ukształtowany na wzór francuskiej sztuki ogrodowej baroku. Znajdziemy w nim między innymi wspaniały trawiasty dywan ze wzorami z nisko formowanego, ciętego bukszpanu, który dodatkowo ozdobiony jest stożkami strzyżonych cisów. Zaraz obok znajduje się staw, który obecnie wykorzystywany jest do hodowli ryb.
W parku znajdziemy również mnóstwo alei, otoczonych urokliwymi drzewami oraz krzewami. Najbardziej znaną jest aleja, którą biegnie mnóstwo strzyżonych lip, tworząc po obu stronach długiego kanału 112-metrowe szpalery – w ten sposób stworzono iluzję, że morze, które znajduje się w odległości 2 kilometrów od parku, znajduje się tuż za ogrodem.
Dodatkowo znajdziemy tu sztuczną dolinkę, nazywaną rajem, która otoczona jest pięknymi magnoliami, azaliami, a także innymi kwitnącymi i kolorowymi kwiatami. Są tu również XVIII-wieczne groty szeptów, palmiarnia, a także alpinarium. Park Oliwski w Gdańsku to doskonałe miejsce zarówno na relaks i wypoczynek dla całej rodziny, jak i romantyczny spacer dla dwojga.

„Dar Pomorza” – Oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdyniblockquote-img

Statek powstał w 1909 roku w Hamburgu, lecz w 1929 roku został kupiony przez Pomorski Komitet Floty Narodowej z datków społeczeństwa. Stąd właśnie nazwa okrętu, która miała być wyrazem podziękowania dla ofiarnej ludności. Początkowo statek pełnił funkcje szkoleniowe w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni, gdzie przez ponad 50 lat kilkanaście tysięcy adeptów sztuki żeglowania mogło się na nim kształcić.
W 1982 roku Dar Pomorza został wycofany ze służby i stał się jednocześnie jednym z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego. Zwiedzanie zajmuje sporo czasu, podczas którego możemy dowiedzieć się wiele interesujących rzeczy nie tylko związanych ze statkiem, ale również z żeglarstwem, czy miastem Gdynia. Czekają tu na nas aż 3 poziomy, zobaczymy między innymi kajuty kursantów. Znajduje się tu również sklepik z pamiątkami, w którym każdy z nas może kupić drobiazg związany z Darem Pomorza.

sopot-004Dom Uphagena w Gdańsku

Jest to kamienica, która powstawała w latach 70 oraz 80 XVIII wieku i stanowiła siedzibę rajcy gdańskiego Jana Uphagena. Do dnia dzisiejszego zachowała ona swój pierwotny charakter, a to dzięki samemu właścicielowi, który zabronił swoim spadkobiercom wprowadzania jakichkolwiek zmian w wystroju domu.
W 1911 roku powstało tu więc Muzeum Wnętrz, niestety podczas II Wojny Światowej całe wyposażenie musiało zostać zdemontowane oraz ewakuowane, dzięki czemu większość przetrwała i pod koniec XX wieku została ponownie umieszczona w odbudowanej już kamienicy. W 1998 roku otworzono w niej Muzeum Wnętrz Mieszczańskich.
Warto wspomnieć, że jest to jedna z nielicznych kamienic mieszczańskich z XVIII wieku w Europie, która jest udostępniona zwiedzającym. Znajdziemy tu między innymi izbę kucharki, łóżka z siennikiem i pierzyną, oryginalne stoły i krzesła, skrzynie, klatkę na ptaki, a także kosze z ubrankami dla dzieci. Warto odwiedzić to miejsce i przenieść się w czasie, aby dowiedzieć się, jak żyli ludzie w tamtych czasach.

Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Jest to jedno z pierwszych centrów nauki, jakie powstały w Polsce. W tym miejscu zobaczymy, jak doskonale można połączyć naukę z zabawą w bardzo atrakcyjny sposób. Dzięki temu łatwiej przyswoimy wiedzę, a także zrozumiemy wiele procesów, które do tej pory były dla nas zagadkowe. To miejsce, w którym odnajdą się nie tylko najmłodsi, ale również dorośli, którzy samodzielnie mogą dokonać wielu eksperymentów.
Centrum zaprojektowane jest w sposób interaktywny, aby każdy zwiedzający mógł doświadczyć niesamowitych wrażeń. To doskonałe miejsce dla całej rodziny i sposób na spędzenie dnia w kreatywny sposób.
Tutaj można zamieścić zdjęcie z wnętrza Centrum